تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

امر به معروف و نهی از منکر

  مأمورین رسمى – چه مأمورین انتظامى و چه مأمورین قضایى – حق ندارند از مجرم دفاع کنند. باید از  آمر  و ناهى شرعى دفاع کنند

  برادر عزیز در تمام موارد نباید منتظر ماند تا مسئولین مشکل را برطرف کنند بلکه در فضای جامعه اسلامی نقشی نیز برای امت در نظر گرفته شده است.مثل اینکه خداوند در قرآن کریم می‌فرماید :اگر مردم “زکات” و “خمس” مال خود را بدهند و در راه خداوند نیز به مستمندان “انفاق” کنند ریشه فقر در جامعه خشکیده می‌شود یعنی علاوه برتدبیر حکومت مردم نیز باید نقش خود را ایفاکنند. پس در زمینه امر به معروف و نهی از منکر علاوه بر اینکه وظیفه مسئولین هست یک واجب دینی است و باید همگان در این عرصه وارد شوند. امت در جامعه اسلامی مراتب اول و دوم امر به معروف را یعنی مرتبه عدم رضایت قلبی و تذکر لسانی را باید خودشان انجام دهند و مراتب بعدی را یعنی مرتبه عملی بر عهده نیروهای نظامی و انتظامی هست. ای کاش شما هم یک تذکر لسانی ساده‌ای انجام می‌دادی. اگر آنها آزادند که هر کاری بکنند ما هم آزادیم به آنها تذکر بدهیم.در زیر مجموعه‌ای از بیانات امام خامنه‌ای و شهید مطهری و قرائتی را در این رابطه و نحوه برخورد مردم را قرار می‌دهم.

  • ·         زبان برخورد با منکر در بیان آقا

  امر باشد، نه خواهش و تضرع و تقاضا و التماس
  طرف امر به‏ معروف‏ و نهى از منکر فقط طبقه‏ى عامه‏ى مردم نیستند؛ حتى اگر در سطوح بالا هم هستند، شما باید به او امر کنید؛ نه اینکه از او خواهش کنید؛ باید بگویید: آقا! نکن؛ این کار یا این حرف درست نیست. امر و نهى باید با حالت استعلاء باشد. البته این استعلاء معنایش این نیست که آمران حتماً باید بالاتر از مأموران، و ناهیان بالاتر از منهیان باشند؛ نه، روح و مدل امر به‏ معروف‏، مدل امر و نهى است؛ مدل خواهش و تقاضا و تضرّع نیست. نمى‏شود گفت که خواهش مى‏کنم شما این اشتباه را نکنید؛ نه، باید گفت آقا! این اشتباه را نکن؛ چرا اشتباه مى‏کنى؟ طرف، هرکسى هست بنده که طلبه‏ى حقیرى هستم از بنده مهم‏تر هم باشد، او هم مخاطب امر به‏ معروف‏ و نهى از منکر قرار مى‏گیرد.

  با رفق و مدارا
  در خصوص امر به‏ معروف‏ و نهى از منکر حدیثى دیدم که از جمله چیزهایى که براى آمر به معروف و ناهى از منکر ذکر مى‏کند، رفیق فیما یأمر و رفیق فیما ینهى (۳۴) بود. آن جایى که جاى رفق است که غالب جاها هم از این قبیل است انسان باید با «رفق» عمل کند؛ براى اینکه بتواند با محبّت آن حقایق را در دل‌ها و در ذهن‌ها جا بدهد و جایگزین کند. تبلیغ براى این است؛ براى زنده کردن احکام الهى و اسلامى است.
  لازم نیست یک سخنرانی بکنید، یک کلمه
  حرف بزنید، بگویید؛ یک‏کلمه بیشتر هم نمى‏خواهد؛ لازم نیست یک سخنرانى بکنید. کسى که مى‏بینید خلافى را مرتکب مى‏شود دروغ، غیبت، تهمت، کینه‏ورزى نسبت به برادر مؤمن، بى‏اعتنایى به محرّمات دین، بى‏اعتنایى به مقدسات، اهانت به پذیرفته‏هاى ایمانى مردم، پوشش نامناسب، حرکت زشت یک کلمه‏ى آسان بیشتر نمى‏خواهد؛ بگویید این کار شما خلاف است، نکنید؛ لازم هم نیست که با خشم همراه باشد. شما بگویید، دیگران هم بگویند، گناه در جامعه خواهد خشکید.
  در هرجایى که هستند، اگر خلافى را دیدند، به خلاف‏کار بگویند: این، از نظر اسلام خلاف است؛ چرا انجام مى‏دهى؟ گفتن همین یک‏کلمه مؤثر است. اگر زبان‌هاى گوناگون و نفَس‌هاى مختلف گناه را تذکر بدهند، گناهکار به طور غالب از گناه و تخلف دست خواهد کشید؛
  اصلا لازم نیست، زبان گزنده باشد
  منکرى را که دیدید، با زبان تذکّر دهید. اصلًا لازم هم نیست زبان گزنده باشد و یا شما براى رفع آن منکر، سخنرانى بکنید. یک‏کلمه بگویید: آقا! خانم! برادر! این منکر است. شما بگویید، نفر دوم بگوید، نفر سوم بگوید، نفر دهم بگوید، نفر پنجاهم بگوید؛ کى مى‏تواند منکر را ادامه دهد؟واجب فراموش شده من مى‌خواهم این واجب فراموش شده‌ى اسلام را به یاد شما و ملت ایران بیاورم: امر به معروف و نهى از منکر. همه‌ى آحاد مردم باید وظیفه‌ى امر کردن به کار خوب و نهى کردن از کار بد را براى خود قایل باشند. این، تضمین‌کننده‌ى حیات طیبه در نظام اسلامى خواهد بود. عمل کنیم تا آثارش را ببینیم. امر به معروف، یک مرحله‌ى گفتن و یک مرحله‌ى عمل دارد. مرحله‌ى عمل، یعنى اقدام با دست و با زور. این مرحله، امروز به عهده‌ى حکومت است و باید با اجازه‌ى حکومت انجام بگیرد ولاغیر. اما گفتن با زبان، بر همه واجب است و همه باید آن را بدون ملاحظه انجام بدهند(۱۳۶۸/۱۰/۱۹)
  گفتن گناه به گناهکار با زبان خوش و با لحن مناسب و در جایى هم با زبان تند – در مواردى که مفسده‌یى به وجود نیاید – گناه را در جامعه کم خواهد کرد و به ضعف و انزوا خواهد انداخت. چرا ما از این موضوع غافلیم؟ همه‌ى آحاد مردم، در محیط کسب و خانه و جمع دوستان و در محیط درس و دانشگاه و کلاً در هر جایى که هستند، اگر خلافى را دیدند، به خلافکار بگویند: این، از نظر اسلام خلاف است؛ چرا انجام مى‌دهى؟ گفتن همین یک کلمه مؤثر است(۱۳۶۸/۱۰/۱۹(  به من نامه مى‌نویسند؛ بعضى هم تلفن مى‌کنند و مى‌گویند: «ما نهى از منکر مى‌کنیم. اما مأمورین رسمى، طرف ما را نمى‌گیرند. طرف مقابل را مى‌گیرند!» من عرض مى‌کنم که مأمورین رسمى – چه مأمورین انتظامى و چه مأمورین قضایى – حق ندارند از مجرم دفاع کنند. باید از آمر و ناهى شرعى دفاع کنند. همه دستگاه حکومت ما باید از آمر به معروف و ناهى از منکر دفاع کند. این، وظیفه است.(۱۳۷۱/۰۴/۲۲)

  • ·         شهید مطهری(رحمت الله علیه)
   مقدس نماهای آخرالزمان

  شما اگر می‌خواهید بفهمید که مقام امر به معروف و نهی از منکر در اسلام چیست، این روایتی را که در کافی است و از روایات بسیار معروف و قطعی و مسلم ماست و در تمام کتب فقهی و حدیثی معتبر آمده است و مفصل‌ترین حدیث در این باب است مطالعه کنید. من قسمت‌هایی از آن را برای شما می‌خوانم، چون همه‌اش مفصل است:
  یک قسمتش که اول حدیث هم هست این است که فرمود: در آخر الزمان، مردم ریاکاری پیدا می‌شوند که دائما آیه قرآن و دعا می‌خوانند «و یتنسکون» اظهار مقدس مآبی می کنند «حدثاء سفهاء» یک مردم تازه به دوران رسیده احمقی هم هستند.
  تنها چیزی که این مقدس مآب ها به آن اعتنا ندارند، امر به معروف و نهی از منکر است. «لا یوجبون امرا بمعروف و لا نهیا عن منکر الا اذا امنوا الضرر» اینها تا مطمئن نشوند که امر به معروف و نهی از منکر کوچکترین ضرری به ایشان نمی‌زند، به آن تن نمی‌‌دهند. «یطلبون لانفسهم الرخص و المعاذیر» دائم دنبال این هستند که یک راه فراری برای امر به معروف و نهی از منکر پیدا کنند، یک عذری بتراشند که خوب، دیگر نمی‌شود، دیگر ممکن نیست. «یقبلون علی الصلوة و الصیام و ما لا یکلفهم فی نفس و لا مال» دنبال آن عبادت‌هایی هستند که نه به جان، نه به مال و نه به حیثیتشان ضرر می‌زند (مثل نماز و روزه) اما اگر وظیفه‌ای ضرری به جایی می‌زند، دیگر آن را قبول ندارند.
  تا آنجا که می‌فرماید اگر نماز هم به کار یا حیثیت یا جانشان ضرر می‌زد، آن را رها می‌کردند: «کما رفضوا اسمی الفرائض و اشرفها» همان طور که عالی‌ترین و شریف‌ترین فریضه‌ها را رها کردند، نماز را هم رها می‌کردند.
  آن عالی‌ترین و شریف‌ترین فریضه ها کدام است؟ «ان الامر بالمعروف و النهی عن المنکر فریضة بها تقام الفرائض» [امر به معروف و نهی از منکر] فریضه بزرگی است که سایر فرایض به وسیله آن بپا می‌شود.
  منبع:
  مجموعه آثار شهید مطهری جلد ۱۷ > بخش اول: سخنرانیها > فصل ششم: عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی > ۷ – تاثیر امر به معروف و نهی از منکر اهل بیت امام پس از حادثه کربلا > مقام امر به معروف و نهی از منکر در اسلاماستدلال‌های استاد قرائتی درباره‌ی حجابنکته‌ای را هم در مورد مساله حجاب بگوییم. شما نمی‌توانید یک زن را با هر دین و مرامی در جهان پیدا کنید که بگوید من می‌خواهم همسرم ۹۵ درصد به من علاقه داشته باشد و ۵ درصد هم به زن‌های دیگر علاقه داشته باشد. این را هیچ کدام از زن‌های دنیا قبول نمی‌کنند، چرا که می‌خواهند صددرصد علاقه‌ی همسرشان متعلق به خودشان باشد. اگر اینگونه است، پس چرا بعضی از زن‌ها فوکل و آرایش می‌کنند و بیرون می‌آیند. چرا چیزی را که خودشان برای خود نمی‌پسندند و نمی‌‌خواهند برای دیگران انجام می‌دهند. اگر اسلام حتی بگوید، حجاب آزاد است باز هم زن‌ها این کار را نمی‌‌کنند، البته مردها هم نباید نگاه کنند.
  برای جدا کردن دختر و پسر در دانشگاه مسئولان نمی‌‌خواهند کاری انجام دهند؟ چرا که بچه‌ها که در کودکی شهوت ندارند جدا هستند. در دبیرستان هم که هنوز این شهوت زیاد نشده، دختر و پسر جدا هستند. اما در اوج شهوت در دانشگاه یکی می‌‌شوند. حالا یک اتاق هم دارند به اسم اسلامی کردن دانشگاه‌ها، با این اتاق و موزخوردن که دانشگاه اسلامی نمی ‌شود.
  صبح‌ها دخترها به دانشگاه بیایند و بعدازظهر پسرها. این شدنی نیست؟
  مردم وارد جمهوری اسلامی شده‌اند، اما هنوز دین وارد آنها نشده است.
  چشم‌چرانی شاید شش ماه ازدواج را عقب بیاندازد. خدا می گوید از رزق حلال هم باید به اندازه خورد، مگر چقدر لذت جنسی می‌خواهند.
  رزق ما دو نوع است یکی محاسبات خودمان و دیگری اهدای بی حساب و کتاب خداوند. اگر بی تقوایی کردی، راه اهداء خداوند قطع می ‌شود و تنها می‌ماند محاسبات خودمان که یا درست است یا غلط.


  این مطلب تا کنون 63 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 21 شهريور 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158158
 • بازدید امروز :40721
 • بازدید داخلی :1914
 • کاربران حاضر :79
 • رباتهای جستجوگر:302
 • همه حاضرین :381